Zaczynamy realizację kolejnego projektu „Klub Terapeutyczno-Integracyjny ,,OTWARTE DRZWI”.

Z początkiem kwietnia Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Otwarte Drzwi” Lębork rozpoczęło realizację kolejnego projektu, współfinansowanego ze środków PFRON, będzie to Klub Terapeutyczno-Integracyjny ,,OTWARTE DRZWI”. W Klubie realizowane są zajęcia terapeutyczne i integracyjne dla 20 osób niepełnosprawnych, pochodzących z terenu powiatu lęborskiego w wieku 24-50 lat. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach SOSW w Lęborku w budynku głównym oraz w budynku na tyłach internatu ( wejście od ul. Łokietka). Zajęcia realizowane są w trybie ciągłym, 5 dni w tygodniu, w godzinach 8.45-13.45 i są to zajęcia z zakresu arteterapii, treningu samodzielności i zaradności w gospodarstwie domowym, rewalidacja i komunikacja pozawerbalna, teatr terapeutyczny i śmiechoterapia, terapia logopedyczna i logorytmika, terapia pedagogiczna, trening umiejętności społecznych, zajęcia sportowe, indywidualna terapia Biofeedback, hipoterapia, alpakoterapia i terapia grupowa z psychologiem. Uzupełnieniem zajęć stacjonarnych będą wyjazdy i wyjścia uspołeczniające do kina, teatru, muzeum i innych centrów kultury, edukacji i rozgrywki. Projekt Klub Terapeutyczno- Integracyjny OTWARTE DRZWI jest kontynuacją zajęć, które Stowarzyszenie OTWARTE DRZWI realizowało ( w latach 2019-2021) w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE pn. ,,Wsparcie postępu- rozwój usług społecznych w Powiecie Lęborskim” oraz projektu współfinansowanego ze środków PFRON ( w latach 2021- 2024) pn.,,CHCEMY! MOŻEMY! DZIAŁAMY!- zajęcia integracyjno- terapeutyczne dla podopiecznych Stowarzyszenia OTWARTE DRZWI w Lęborku”.

Oferowane zajęcia mają na celu aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych, które po ukończeniu edukacji nie uczestniczyły w żadnej instytucjonalnej formie wsparcia, pozostawali wykluczeni i nieaktywni społecznie. W dużej mierze są to osoby niskim poziomie samodzielności, niepełnosprawne intelektualnie w stopniu znacznym, ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością ruchową lub ze sprzężeniami.

Zajęcia realizowane są od 3 kwietnia 2024 i do 31 marca 2027 roku. Na ten cel Stowarzyszenia OTWARTE DRZWI otrzymało dofinansowanie na kwotę 1 243 132,86 zł w ramach konkursu PFRON pn. MOŻEMY WIĘCEJ ( konkurs o zlecenie realizacji zadań w formie wsparcia nr 1/2023).

Radość naszych podopiecznych i ich rodziców z kontynuacji zajęć jest bezgraniczna i bezmierna ????, zajęcia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja!